فهرست بستن

راهنمای خرید کولرگازی مناسب

راهنمای کامل خرید کولر گازی

خرید یک کولر گازی شاید کار راحتی باشد، اما انتخاب یک کولرگازی مناسب که برای محیط مورد استفاده شما کاملا ایده آل و جواب گو باشد کار آسانی نیست، برای نمونه شما باید اطلاع داشته باشید که کولر گازی و اسپلیت مورد نظر خود را بر اساس مواردی همچون اندازه محیط مورد استفاده یا گرم و رطوب بودن هوا ، هوای خشک یا شرجی انتخاب کنید، با ما همراه باشید تا فوت و فن این دستگاه را یاد بگیرید.

کولرگازی خوبه یا کولرآبی؟

بعضی وقت ها که بحث کولر گازی شروع میشه، یکی میاد وسط و فوری میگه که کولرگازی دیگه چیه،کولرگازی مال سوسول هاست! من از کولر آبی استفاده میکنم، هم ارزونتره هم هوا رو واقعی خنک میکنه، تازه خیلی ها رو هم با خودش همراه میکنه . البته جواب این فرد در چند مورد نهفته است :

1 – اگر شما در شمال یا جنوب کشور زندگی میکنید دیگه خودتون میدونید اوضاع هوا مخصوصا در فصل های گرم چطوریه . با این حجم رطوبت بالا که هوا داره ، کولر آبی نه تنها نمیتونه هوا رو خنک کنه بلکه دقیقا به کمک گرمای هوا میاد و رطوبت خونه رو اینقدر بالا میبره که داخل خونه رو میکنه حمام بخار! میگید نه امتحان کنید.

2 – خوب حالا اونایی که جنوب یا شمال ایران نیستن و رطوبت هوا بالا نیست چی؟ اصلا نگران کم آبی هم نیستن. اینجا باید بگیم که همه ما بار ها و بارها اخطاریه های مخطلفی از قبیل کمبود آب در کشور ، عدم اصراف در آب ، یا اینکه جنگ های بعدی بر سر آب خواهد بود تا نفت و غیره رو شنیدیم، حالا که خودمون با ارزش آب اینقدر آشنا هستیم بهتره به وجدان خود قضاوت رو بسپاریم : یک واحد 100 متری به راحتی میتونه در طول یک شبانه روز با استفاده از یک کولرگازی معمولی چیزی حدود 500 لیتر آب رو مصرف کنه و بخار کنه بره هوا . این عدد در طول 3 ماه فصل گرمای تابستان ، 45000 هزار لیتر آب میشه ، حالا به نظرتون این کار جنایت در حق آینده نباشه پس چیست؟ سوسول نبودن؟

1001 دلیل برای اینکه کولرگازی بخرید!

1 -کولر گازی  و اسپلیت جدا از خنک کنندگی ، هوا رو از گرد و غبار و آلودگی تصویه میکنه و یک هوای خنک و مطبوع رو در خروجی برای شما پخش میکنه

2-  روشن بودنش موقع خواب نیز هیچ مشکلی براتون ایجاد نمیکنه و صبح که پا شدید فلج نمیشید! خیلی راحت و شیک میتونید ازش بهترین استفاده رو ببرید.

3  – میتونید یک مدل کولرگازی 2 کاره بخرید که هم میتونه هوا رو خنک کنه هم میتونه هوای گرم تولید کنه. در فصل گرم هوای خنک و در فصل سرد هوای گرم پس با یک تیر 2نشان میزنید.

4 – همچنین کولرگازی و اسپلیت ها بر خلاف کولر های آبی ، کل شبانه روز رو یکنواخت کار نمیکنند، بلکه میتونید اون رو بر روی یک دمای مخصوص تنظیم کنید تا دمای خونه شما ثابت و مطبوع بمونه.

5 – قرار نیست که هر بار برید پر آبش کنید، یا موقعی که آب قطع بشه یا فشار آب بیاد پایین از کار بیوفته ،صداش هم اندازه سه چرخه نیست و شما فقط صدای پرتاب باد رو میشنوید، نیازی به دریچه و سوراخ کردن دیوار هم نیست، یک پنل شیک و با کلاس و البته هوشمند که میتونه چهره شما رو مثل دوربین گوشی های جدید تشخیص بده و باد رو مستقیم به طرفتون پرتاب کنه روی  دیوار نصب میکنید  که نمای خیلی زیبایی هم داره.

نحوه کارکرد کولرگازی ها چگونه است؟

نحوه کارکردن کولر گازی اصلا پیچیده نیست. به قول انیشتین وقتی شما بتوانید مسئله ای را برای مادربزرگتون تشریح کنید آنوقت اون مسئله رو خوب یاد گرفتید، خوب حالا بریم سر اصل مطلب: کولر گازی ها و اسپلیت ها دارای نوعی گاز مخصوص هستند به اسم R410 یا R22 . این گاز ها دارای نقطه جوش بسیار پایین به اندازه منفی 50 درجه هستند، که میتوانند در کسری از ثانیه به وسیله فراید کمپرسور و کنداسور داخل کولرگازی ، هوا را به شدت خنک کرده و دمای محیط را تغییر دهند. عمرشان بسیار زیاد است و مدت زمان زیادی طول میکشد تا نیاز به تعویض داشته باشند، البته هزینه تعویض گاز هم خیلی جزئی است.

انواع کولر گازی و اسپلیت

به طور کلی کولرگازی ها به 3 دسته اصلی تقسیم میشوند:

 1- کولرگازی های دیواری که اسپلیت هم نامیده میشوند ، این کولرگازی ها از دو تکه تشکیل شده اند، یک کمپرسور و موتور خارجی که باید بیرون از محل نصب شود، یک پنل پرتاب کننده باد که درون محل یا منزل شما و بر روی دیوار نصب میشود.این کولرگازی ها بیشترین طرفدار را بین انواع دیگر ارند و برای مصارف خانگی عالی عمل میکنند و البته مصرف برق پاینی دارند.

 2 – کولرگازی های ایستاده این مدل ها بیشتر در بانک ها استفاده میشوند، البته به خاطر قدرت بسیار بالایشان است که میتوانند محیط های بسیار بزرگ را نیز خنک یا گرم نمایند، اگر شما در خانه ای زندگی میکنید یا در محیط کارتان فضا بسیار بزرگ است و متراژ هال نشیمن یاغیره تان بالای 200 متر است پیشنهاد میکنیم که از این مدل تهیه نمایید.

3 – کولرگازی های سقفی که از جدید ترین مدل ها میباشد.این کولرگازی ها نیز داکت اسپلیت نامیده میشوند و از یک موتور بیرونی بسیار پرقدرت تشکیل شده که این موتور به وسیله لوله هایی به تمامی اطاق ها هدایت خواهد شد، سپس درچه هایی در هر اطاق برای پرتاب باد قرار خواهد گرفت.

انتخاب کولر گازی بر اساس قدرت. کولر گازی چند هزار خوبه؟

خنک‌کنندگی کولر گازی با واحد BTU اندازه‌گیری می‌شود و به‌صورت مضربی از ۱۰۰۰ نشان داده می‌شود. واحد BTU در واقع استاندارد اندازه‌گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است (British Thermal Unit) و در نام‌گذاری واحد هم به این موضوع اشاره شده ‌است. ولی معمولا در معرفی کولرها از عنوان‌کردن واحدش صرف‌نظر می‌کنیم و مثلا می‌گوییم یک کولر ۱۸ هزار یا ۲۴ هزار می‌خواهیم. 

توجه به این عدد شاید مهم‌ترین مولفه‌ای باشد که برای خرید کولر باید در نظر داشته‌باشید. اگر ظرفیت خنک‌کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد و محیط‌تان آن‌طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه‌زود آن را خاموش کنید تا از سرما یخ نزنید! به‌علاوه بحث مصرف بیش‌ازحد انرژی هم سر راه‌تان خواهد بود. در کنار همه‌ی این‌ها باید توجه داشته ‌باشید که کولرهای گازی به دلیل ماهیت عملکردی‌شان رطوبت محیط را می‌گیرند و آن را به‌صورت آب به بیرون هدایت می‌کنند. یک کولر با قدرت خنک‌کنندگی زیاد می‌تواند رطوبت اتاق‌تان را به کلی از بین ببرد و اتاقی کاملا خشک را تحویل دهد. در یک اتاق خشک نفس‌کشیدن سخت‌تر خواهد بود.

به طور کلی  انتخاب کولرگازی بر اساس متراژ محیط به صورت زیر است :

کولرگازی 12000 برای محیط هایی تا اندازه 25 متر

کولرگازی 18000 برای محیط هایی تا اندازه 40 متر

کولرگازی 24000 برای محیط هایی تا اندازه 60 متر

کولرگازی 30000 برای محیط هایی تا اندازه 100 متر

کولرگازی 36000 برای محیط های تا اندازه 140 متر و بالاتر

انواع کمپرسور و نحوه کار آنها

سه نوع کمپرسور معروف داریم: کمپرسورهای اسکرول (Scroll)،پیستونی (Reciprocating) وروتاری (Rotary) .کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث افزایش فشار آن می‌شوند. در کولرهای گازی، نقش اصلی را همین کمپرسورها بازی می‌کنند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال‌ها هستند. در بحث توان خنک‌سازی که پس از مصرف برق، پراهمیت‌ترین مشخصه‌ی یک کولر است، کمپرسورهای اسکرول بهترین عملکرد را دارند و انواع روتاری و پیستونی در شرایط متغیری قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل نمی‌توان در موردشان نظری قطعی داد. در کولرهای امروزی، کمپرسور روتاری پرکاربردترین نوع است و انواع اسکرول با وجود عملکرد بهتر، خیلی کمتر استفاده می‌شوند. شما زیاد خودتان را درگیر نوع کمپرسور نکنید!

کولرگازی اینورتر چیست؟

اینورتر (Inverter) هیچ ربطی به نوع کمپرسور ندارد و کاملا مجزای از نوع کمپرسور است. اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه‌ی یک برد الکترونیکی به کمپروسور اضافه می‌شود و در تمام کمپرسورها می‌توان از اینورتر بهره برد. در کولرهای غیر اینورتر زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده‌ایم برسد، کمپرسور خاموش می‌شود. با گذشت زمان و هنگامی‌که دمای محیط زیاد شد، کمپرسور دوباره شروع به کار می‌کند. در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد: یا روشن است یا خاموش. اما کمپرسورهایی که به سیستم اینورتر مجهز هستند، در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی‌کنند و تنها دور موتور را کاهش می‌دهند؛ به همین دلیل به موتورهای با دور متغیر معروف هستند. موتورهای اینورتر مشابه موتورهای معمولی، مرتبا خاموش و روشن نمی‌شوند و تنها در سرعت گردش خود تغییر ایجاد می‌کنند. یکی از مواردی که باعث بالا رفتن مصرف برق می‌شود، شروع به کار موتور است که جریان بالایی را از منبع تغذیه می‌کشد. اصلا همین روشن و خاموش شدن پیوسته‌ی کمپرسور، باعث مصرف بیش‌ازحد برق می‌شود. حال وقتی موتور نیاز به روشن شدن‌های پی‌درپی نداشته باشد، مصرف برق دستگاه به‌‌شدت کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث معروف شدن کولرهای اینورتر شده ‌است.

قدرت پرتاب باد کولرگازی

خیلی ساده است: یعنی یک کولر تا چه فاصله‌ای می‌تواند باد خنک را انتقال دهد؛ به همین سادگی. معمولا فروشندگان کولر گازی از عددی بر حسب متر استفاده می‌کنند و درست‌اش هم همین است. مثلا گفته می‌شود پرتاب باد این کولر ۱۰ متر است و آن یکی تا ۲۰ متر پرتاب باد دارد. مسلم است که پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر است. سعی کنید کولری با حداقل پرتاب باد ۱۰ متر تهیه کنید. برخی از مدل‌های جدید فناوری‌هایی را به کار گرفته‌اند که باد را تنها در جهتی که افراد نشسته‌اند، هدایت می‌کند و زمانی که کسی درون اتاق نباشد، قدرت را به حداقل می‌رسانند تا برق کمتری مصرف شود.

بزن بریم اسپلیت خودمون رو بخریم!!

در نهایت باید گفت که انتخاب یک کولرگازی  برای خنک کردن هوای خانه یا محیط کارتان بهترین تصمیمی است که میتوانید بگیرید. زیرا هم میتواند به بهترین شیوه انتظارات شما را براورده کند و هم کاربرد آسان و راحتی دارد. اکنون که در انتخاب یک کولرگازی برای خانه خود استاد شده اید وقت آن است که از میان برند ها و مدل ها یکی را بسته به صلیقه خود انتخاب نمایید، فروشگاه بست کالا با 13 سال سابقه در واردات انواع مارک ها و مدل های کولرگازی و اسپلیت کالا های اصلی و با کیفیت را همراه با 5 سال گارانتی شرکتی ارایه میکند. شما میتوانید همین لحظه با کارشناسان ما تماس گرفته و بدون پیش پرداخت کالای خود را درب منزل دریافت نمایید، البته ما هزینه ارسال را نیز از شما نخواهیم گرفت.